Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiren Bosna Hersek Federal Sivil Koruma Kurumu (FUCZ) mensubu Sabahudin Spahovic, Hatay'da bularak sahiplendiği kediye depremden 248 saat sonra enkazdan kurtarılan Aleyna Ölmez'in ismini verdiklerini belirtti.

FUCZ mensubu 49 yaşındaki Spahovic, arama kurtarma çalışmalarına katıldığı Hatay'da bulduğu yavru kediye "mucizevi kurtuluşu" simgeleyen Aleyna'nın ismini nasıl verdiklerini ve Türkiye'de yaşadıklarını anlattı.

Spahovic, Türkiye'ye geldiklerinde karşılaştıklarına inanamadıklarını belirterek, "Kıyamet gibi görüntüler gördük. Araçlarla ve helikopterlerle gezdiğimiz bölge çok ürkütücüydü. FUCZ'de arama kurtarma alanında çalıştığım 15 yıldan uzun olan kariyerimde Türkiye'dekine benzer bir durum hiç yaşamadım." dedi.

Bir gece saat 02.00 civarında yanlarına bir adamın geldiğini ve ailesine ulaşmaları için kendilerine ricada bulunduğunu belirten Spahovic, çalışmalara başladıklarını ve çocuğa ait bir spor ayakkabısı bularak babasına teslim ettiklerini kaydetti.

Spahovic, "12 saat süren vardiyamız bitmek üzereydi, tam alandan ayrılırken arkamı döndüm ve o adamın kepçenin üstüne oturup ağladığını gördüm. O anı asla unutmayacağım." dedi.

AFAD ekipleriyle koordineli şekilde 8 gün çalıştıklarını ifade eden Spahovic, "Bosna Hersek'e geri döneceğimiz bilgisini aldığımızda hazırlanmak için kaldığımız kampa gittik ve karşıma bir kedi çıktı. Sanki Allah tarafından bize yollanmıştı, korkuyor ve titriyordu. Kediyi kollarıma aldım ve ona 'Bizimle Bosna'ya gidiyorsun.' dedim. Araçta bizimle beraberdi ve onu besledik." dedi.

Spahovic, kediye ne isim vereceklerini düşünmeye başladıklarını belirterek, "Türkiye'deki yaşadıklarımıza yoğunlaştık. Depremin 248. saatinde kurtarılan kız (17 yaşındaki Aleyna Ölmez) aklımıza geldi. Böylelikle kediye Aleyna ismini verdik." cümlelerine yer verdi.

Kedinin kendileri için (Türkiye'den) bir hatıra olarak kalacağını söyleyen Spahovic, "(Kedi) Ne yazık ki Türk vatandaşlarının acılarını bize hep hatırlatacak ama aynı zamanda hayatta kalan küçük kızın hatırasını da yaşatacak. Bu kedi hayatın simgesi olacak. Travmanın etkileri giderek azalıyor, şimdi güzelce yiyor, uyuyor." dedi.

Spahovic, Türkiye'de geçirdikleri günlerde yaşadıklarının kendileri üzerinde büyük etkiler oluşturduğunu anlatarak, psikolojik destek almak zorunda kadıklarını, yaşananların ağır olduğunu ancak günlük hayatlarına dönmek için mücadele edeceklerini söyledi.

AA-20230225-30408143-30408135-BOSNA_HERSEK_ARAMA_KURTARMA_EKIBINDEN_SPAHOVIC_HATAYDA_SAHIPLENDIGI_KEDIYE_ALEYNA_ISMINI_VERDI​​​​​​​