Şehrin çeşitli noktalarında sürüler halinde süzülen leylekler, sulak arazilerde beslenme molası verdi.

Kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer alan  Pelitözü Gölpark ile Beşiktaş Mahallesi mevkisinde yeni sürülmüş ve ekili arazilerde konaklayan leylekler, böceklerle beslendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Yağcı, "Ciconia" türleri olarak bilinen leyleklerin, zamanlarının büyük kısmını binlerce kilometre mesafeyle ayrılan birkaç coğrafi bölge arasında geçirdiğini aktardı.

Mutfaktan Çıkan Dumanlar Mahallede Panik  Yarattı Mutfaktan Çıkan Dumanlar Mahallede Panik Yarattı

Afrika ve Avrupa arasındaki yolcuklarında Türkiye'nin, hayvanlara hayatta kalmaları için iklim, besin ve yuva bakımından elverişli habitatlar sunduğunu belirten Yağcı;

 "Bilecik, doğal kaynakları ve bozulmamış tabiatıyla misafirlerini en iyi şekilde konuk ederek onlara yolculuklarına devam edebilmeleri için güvenli bir şekilde barınma imkanı sağlayan bölgelerimizden biridir. Yuva, göçmen kuşların nesillerinin devamını sağlayan en önemli unsurdur. Bilecik'te her yıl merakla beklenen leylek sürülerinin oluşturduğu muazzam görüntüler biyolojik çeşitliliğin, ekosistemlerin ve dolayısıyla insan refahının devamlılığı için umuttur." dedi.

AA-20230318-30607640-30607638-BAHARI_MUJDELEYEN_LEYLEKLER_BILECIKTEKI_SULAK_ARAZILERDE_KONAKLADI-min