Çiftçilere yönelik önemli bir destek haberi geldi. Çiftçilere yönelik önemli bir destek haberi geldi.

Türkiye'de başlatılan bekçi uygulaması, sokaklarda ve mahallelerde güven ortamını sağlamak açısından yarar sağlıyor. Türkiye'nin genelinde, 81 il içinde görev yapan 29 bin 430 bekçiden 67'si kadın kişilerden oluşuyor. Bekçiler 2022 yılbaşından bu yana dek aranan 181 bin 660 kişinin yakalanmasında önemli rol oynadı. Ayrıca çarşı ve mahalle bekçileri, 1.735 kayıp kişinin de bulunmasına vesile oldu. 

Tüm bu istatistikler incelendiğinde, Türkiye'deki çarşıların ve mahallelerinin güvenliklerinin sağlanmasında bekçilerin önemi ortaya çıkıyor. 2022 yılının başlangıcından bu yana sürdürülen faaliyetler içinde aranan ve kayıp kişilerin bulunmasının yanı sıra 30 bin 800 olay, bekçiler tarafından suçüstü yapılarak önlendi. İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamalarda görev başında olan bekçilerin yılbaşından bu yana dek tam 30 bin 795 olayı suçüstü yaparak önlemeyi başardığını ifade etti. 

Bakanlık; "Bekçiler, Kolluk Görevlilerinin En Büyük Yardımcısı Oldu!"

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmış olan yazılı açıklamalarda çarşılarda ve mahallelerde görev yapan bekçilerin suçüstü girişimleriyle birlikte kolluk kuvvetlerine büyük bir destek sağladıkları ifade edildi. Çarşı ve mahalle bekçilerinin olası suçları önleme, suçlu şahısları yakalama açısından gösterdikleri faaliyetlerle birlikte kolluk görevlilerinin en büyük yardımcısı olduklarına değinildi. 

Yılbaşından bu yana derlenen istatistiki rakamlara dayanarak, bekçilerin kolluk kuvvetleri ile iş birliği yaparak sağladıkları güvenlik önlemleri İçişleri Bakanlığı tarafından gözler önüne serildi. Yapılan araştırma ve derlenen istatistiki rakamlara göre çarşı ve mahalle bekçileri, Polis ve Jandarma bölgelerinde görev yapan bekçilerin gerçekleştirdikleri faaliyetler rakamlar ile şu şekilde açıklandı;

  • Bekçiler, bugüne dek aranan 181 bin 668 kişinin yakalanmasında rol oynadı. 
  • 18 yaş altı olan 519 kayıp kişi ve 18 yaş üzeri 739 kayıp kişinin bulunmasını sağladı.
  • Almış oldukları yetkileriyle birlikte bekçiler tarafından 4 bin 218 kişiyi göz altına alındı. 
  • 20 bin 861 şüphelinin hakkında adli, 48 bin 952 kişi hakkında da idari işlem yapıldı. 
  • Bekçiler tarafından yapılan işlemlerle 25 milyon 235 bin 515 liralık idari para cezası kesildi.

Bekçiler Trafikte De Rol Oynadı; 2,8 Milyon Taşıt Kontrol Edildi

Çarşılar ve mahalle bekçilerinin gerçekleştirdiği faaliyetlerin yanı sıra, Karayollarında ve trafik ortamlarında da bekçilerin rolleri büyük oldu. Bekçiler tarafından kontrol edilen araç sayısı, 2022 yılı için bugüne dek 2 milyon 765 bine ulaştı. İncelemelerin ardından trafik para cezası uygulanan taşıt sayısı ise 100 bini geçmiş oldu. 

Bekçiler tarafından uygulanan trafik cezalarının toplam miktarı 39 milyon 167 bin lira olarak kayıt edildi. Aranan 599 aracın yanı sıra hacizli olduğu saptanan 675 araç ile birlikte toplamda 2453 araç trafikten men edilmiş oldu. Uygulanan bu işlemlerin yanı sıra bekçiler tarafından güzergahlarındaki 1 milyon 301 bin 630 iş yeri kontrole tabii tutuldu. Yapılan kontrollerde usülsüz ve yasa dışı saptamalar neticesinde 741 bin 695 Türk lirası idari para cezası yazıldı. 230 iş yeri ise yapılan inceleme ve işlemlerin ardından faaliyetleri durdurularak kapatıldı. 

Türkiye'ye yapılan, ciddi bir sorun olarak görülen kaçak girişler ve ülkede kalma süresi dolan mülteciler için bekçiler tarafından harekete geçildi ve 11.824 yabancı uyruklu kişi tespit edilerek gerekli yerlere bildirildi. Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin tespitlerinin ardından ilgili birimler bilgilendirilerek gerekli işlemler başlatıldı. 

Kaynak: igf