Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Batman'a gelen yaklaşık 12 bin depremzedenin 500'ü Kredi Yurtlar Kurumuna ait Süveybe Ana Kız Öğrenci Yurdu'nda misafir ediliyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan anasınıfında aileleriyle kalan 3-6 yaş arasındaki çocuklar eğitim görüyor.

Görevli öğretmenler ve psikososyal destek uzmanları tarafından çeşitli etkinliklere katılan çocuklar, hem eğitim alıyor hem de depremin yarattığı travmayı atlatmaya çalışıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman'da deprem bölgelerinden gelerek misafir olan çocukların bulunduğunu belirterek, bu çocukların okul kayıtlarının yapılarak eğitimlere başladıklarını ifade etti.

Yurtta kalan 3-6 yaş grubundaki çocukların eğitiminin sürekli olarak devam etmesi için anasınıfı açtıklarını belirten Kurtaran, "Yaklaşık 19 okul öncesi çağındaki çocuğumuz bu anasınıfımızda eğitim görüyor. Çocukların hem eğitim görmelerini hem de psikososyal destek almalarını istedik." dedi.

Valilik koordinesinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında gerekli tüm tedbirleri aldıklarını belirten Kurtaran, Valilik koordinesinde çalışmaları kesintisiz yürüttüklerini ifade etti.

Anasınıfında tüm ihtiyaçların karşılandığını ifade eden Kurtaran, şunları söyledi:

"Bakanlığımız tüm çocuklarımız için kırtasiye malzemelerinin hazırlanması talimatını verdi. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık. Çocuklarımız için zaten bakanlığımızın yardımcı kaynak kitapları ve ders kitapları var, aynı zamanda diğer kırtasiye malzemelerini de hazırladık."

Zorunlu eğitim çağında olan çocukların da okul kayıtlarının yapıldığını ve bu çocukların ders başı yaptığını kaydeden Kurtaran, özel öğretim ve KPSS kurslarına devam etmek isteyenler için de gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

AA-20230222-30380719-30380712-BATMANDA_DEPREMZEDE_COCUKLARA_ACILAN_ANASINIFINDA_EGITIM_VERILIYOR-min

AA-20230222-30380719-30380716-BATMANDA_DEPREMZEDE_COCUKLARA_ACILAN_ANASINIFINDA_EGITIM_VERILIYOR-min