Rasim Arı, Kapalı Pazar Yerini Ziyaret Ederek Kahvaltı Yaptı Rasim Arı, Kapalı Pazar Yerini Ziyaret Ederek Kahvaltı Yaptı

 Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu Orta Doğu'da yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı. 

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Başkanlığından yapılan açıklamada; ""Bir haftadan beri İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalar Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu tarafından kaygı ile takip edilmektedir. Bütün dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri anlamda son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği, dünyada savaş çanlarının çaldığı şu günlerde, Filistin’de ortaya çıkan gerilim gerek zamanlaması gerekse kapsamı bakımından oldukça manidar görülmektedir. Hamas’ın İsrail’in işgali altındaki topraklarda gerçekleştirdiği eylemlerin ardından Gazze’ye başlatılan saldırılar ile İsrail, çocuk, kadın, genç, yaşlı, silahsız demeden yerleşim yerlerini bombalamakta, adeta devlet terörü uygulamaktadır.  

Yaklaşık bir asırdan beri Filistin’de bir dram yaşanmakta, tüm dünya devletleri bu duruma seyirci kalmaktadır. Hangi taraftan gelirse gelsin masum sivillere yönelik hiçbir saldırının haklı bir gerekçesi olamaz. Ancak İsrail’in Gazze’de yaşattığı vahşet, “İnsanım” diyen hiç kimsenin kabullenemeyeceği türdendir. Öte yandan bizim için Filistin davası, insanlık tarihi boyunca süregelmiş bir mücadeleyi ifade eder. Kudüs, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir. 

Dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan Filistin sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi; öncelikle bölgede ateşkesin ve sükunetin sağlanması, ardından da 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde Filistin’in meşru bir devlet olarak tanınmasından geçmektedir.  

Hal böyleyken özellikle ABD’nin ve AB ülkelerinin İsrail’i destekleyen tutumları, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırma yolunda İsrail’e cesaret verirken sorunu da çözümsüzlüğe doğru sürüklemektedir.  

Masumların tüm dünyanın gözleri önünde katledildiği bir ortamda bütün ülkelerin üzerine düşen insani sorumluluk çerçevesinde, itidalli bir biçimde hareket etmesi ve taraflar arasında ateşkes sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunması tüm ülkelerin en temel vazifesidir.        

Bilhassa Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin Gazze’de yaşanan acıya “Dur” demek ve ateşkes sağlamak için daha etkin bir biçimde devreye girmesi zorunludur.   

İnsanlığın en temel dinamiği olan yaşama hakkı konusunda dahi ülkeler arasında yaşanan ayrışma, çatışmaların bölgesel olmaktan çıkıp küresel boyuta taşınmasına neden olabilir.  

Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olarak Birleşmiş Milletleri yaşanan katliamların durdurulması için çabalarını artırmaya, İsrail’i sivillere yönelik olarak gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılara son vermeye, özellikle Batı ülkelerini İsrail’in ölçüsüz ve kural tanımaz tavırlarını desteklemekten vaz geçmeye, tarafları itidale, sükunete ve diyaloğa davet ediyoruz.  

Yaklaşık bir asırdır bölgeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen Filistin sorununun çözümünün iki devletli bir yapıdan geçtiğini, Filistin devleti tanınmadığı takdirde silahların susmasının, kanın durmasının, şiddet sahnelerinin son bulmasının hayal olduğunu bir kere daha ifade ediyoruz" denildi.  TÜRKİYE KAMUSEN AÇIKLAMA

Editör: Gülşehir Media