2023 EYT konusunda tartışmalar ve açıklamalar devam ediyor. Aynı zamanda asgari ücrette yapılacak artış da gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gündemdeki EYT ve asgari ücret konularına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Basına son dakika etiketi ile yansıyan açıklamaların ardından EYT’nin akıbeti ve asgari ücretin gelecek günlerdeki durumu merak ediliyor.

vedat-1280x720

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kabine toplantısı sonrası gündemdeki konulara dair yaptığı açıklamalarda EYT ile alakalı görüşmelerin devam ettiğine ve üzerine yoğunlaşılan konunun şu an için daha çok sözleşmeli çalışanlar olduğunu bildirdi.

Bakan Bilgin’den “Sözleşmelilere Kadro Ne Zaman Gelecek?” Sorusuna Yanıt

Kabine toplantılarında sözleşmelilere kadro gelip gelmeyeceğine ve gelecekse ne zaman geleceğine dair sorulara yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi;

-        “Şu anda bu konuya ilişkin, bizim kamu kuruluşları ile görüşmelerimiz sürmektedir. Ayrıca görüştüğümüz birkaç farklı konu daha bulunuyor. Kamu kuruluşlarının, bu konuda bizden talepte bulundukları birkaç husus var. Bu talepleri ve hususları ele alıp kamu kuruluşlarının durumlarını incelemeye devam ediyoruz. Sözleşmeliler kapsamında bildiğiniz gibi ortalama olarak 500 bin civarında kişi bulunuyor. Ayrıca geçici taşeron ve EYT konusunda şunu söyleyebiliriz ki şu anda üzerine yoğunlaştığımız konu daha çok sözleşmeli çalışanlardır. Bizler şu anda sözleşmeli çalışanlar ile alakalı talepleri değerlendirmekteyiz.”

Bakan Bilgin, Asgari Ücrete Değindi

Yapılan görüşmeler neticesinde konuşulan bir diğer konu ise asgari ücret oldu. Geçen yıllarda “Asgari ücret görüşmelerini on gün içinde tamamlayalım.” şeklinde planlamalar yapılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete dair bazı konulara değindi ve asgari ücret hakkında iletilen soruları yanıtladı. Bakan Vedat Bilgin, çalışanlar ve işverenlerin “Asgari ücret ne kadar olacak?” soruları için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile Aralık ayında bir araya geleceğini paylaştı.

Bakan Vedat Bilgin; “Açıkçası asgari ücret benim veya başka herhangi birinin açıklayacağı bir konu değildir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilerleyen günlerde benim öncülüğümde bir araya gelecek. Ardından asgari ücrete dair bir görüşme yapılacaktır, tüm konular toplanan komisyon ile birlikte detaylı olarak görüşülecektir. Şu an için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile bir araya gelmeyi beklemekteyiz, Aralık ayında bu toplantı gerçekleşir.”