Bakan Varank, Kahramanmaraş merkezindeki ziyaretleri sonrasında Türkoğlu ilçesinde deprem nedeniyle hasar alan OSB'lerdeki fabrikalarda incelemeler yaptı. Depremde hasar almasına rağmen kısmen üretimi sürdüren Narteks tekstil fabrikasının üretim alanında yetkililerden bilgi alıp incelemeler yapan Varank, gazetecilere, afetin üstesinden gelmek için mücadele verdiklerini belirtti.

AA-20230310-30535451-30535428-BAKAN_VARANK_KAHRAMANMARASTA_DEPREMDE_HASAR_GOREN_FABRIKALARI_ZIYARET_ETTI-min

Bir yandan vatandaşların geçici barınma fırsatlarını oluştururken bir yandan da şehirlerin ekonomik anlamda ayağa kalkabilmesi adına gerekli tedbirleri aldıklarını aktaran Varank, depremin yaşandığı illerin ülke sanayisi açısından özel bir bölgeye tekabül ettiğini belirtti.

Bu kentlerde üretimi tekrar ayağa kaldırmanın ülke için önemli olduğununun altını çizen Varank, bakanlık ve hükümet olarak planlamalarını yaptıklarını, bunları bölüm bölüm hayata geçirdiklerini ifade etti.

Varank, ellerinden gelen her desteği vereceklerini aktararak, "Şu anda tüm şehirlerimizde büyük bir hamle var. Bir yandan konut inşaatlarına başlıyoruz. Yakın zamanda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız özellikle sanayi siteleriyle ilgili ilk inşaatlara başlamış olacak. Depremin büyük hasar oluşturduğu ilçelerin tamamını Cazibe Merkezleri Programı'na aldık. Yıkıma uğramış ilçelerimiz 6. bölge teşviklerinin tamamından yararlanabilecek.” dedi.

Sanayici, esnaf ve akademisyenlerle fikir alışverişinde bulunan Varank, işletmelerin bir an önce faaliyete geçmesi adına destek olacaklarını dile getirdi.

Varank, Türkoğlu ilçesindeki incelemeleri sonrasında şehir merkezine geçerek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde kooperatif, oda, borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanayici ve esnafla bir araya gelerek talepleri dinledi.

Depremzede kadınlar el emeği ürünler üretiyor Depremzede kadınlar el emeği ürünler üretiyor

Ziyaretlerde Bakan Varank'a Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mahir Ünal, Ahmet Özdemir, Celalettin Güvenç, Habibe Öçal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ile ODTÜ'den akademisyenler eşlik etti.

AA-20230310-30535451-30535429-BAKAN_VARANK_KAHRAMANMARASTA_DEPREMDE_HASAR_GOREN_FABRIKALARI_ZIYARET_ETTI-min