İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’li Engin Özkoç’un eleştirileriyle ilgili, “Önümüzdeki hafta basın toplantısı ile açıkladığımda sizin söylediğinizin nasıl yalan olduğunu, belediyelerin terör örgütlerine nasıl peşkeş çekildiğini söylerim” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi, 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, "İçişleri Bakanı'na göre, söylediklerinden olmayan, işledikleri suçlara ortak olmayan herkes 'bölücü', 'FETÖ'cü', suç düzenini itiraf eden herkes ise 'terörist.' Suça ve suçluya kol kanat germenin manevi yükten, kirli işlerin haysiyetsizlikten sayılmadığı bir düzende, masum birçok kişi bu yüzden hapiste" şeklinde konuşma gerçekleştirdi.

Şık ayrıca, "İçişleri Bakanı'nın işi ülkede bombalı katliam gerçekleşirken Suriye'de toplu konut açılışı yapmak mı? Sedat Peker'den para alan AKP'li siyasetçi için adli makamlara bilgi verdiniz mi? Yakalanan uyuşturucu miktarındaki artışın nedenlerinden biri Türkiye'nin uyuşturucu geçiş güzergahı olmasının yanında artık üretim merkezine dönüşmesiyle ilgili mi?" ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Soylu, Şık'a yönelik olarak "Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın. O kadar haysiyetsizsin. Paraya satılıksın. Senin kaç paralık değerin olduğunu herkes biliyor. Sen onun elemanısın. Beş paralık değerin var. 'Yanlış yaptığım' dediğin günler gelir. 'Ben PKK'dan milletvekili oldum, yanlış yaptım.' dediğin günler gelir" sözlerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu'nun, İstiklal Caddesi failine ilişkin HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, "Yakalamasaydık bombacı Yunanistan'a kaçırılacaktı" sözlerine ilişkin olarak şunları aktardı: "Yunanistan Yurttaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos'un, 'Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor, kimse ülkeye yasa dışı giriş yapamaz, dolayısıyla Yunanistan, sınırları içinde asla teröristleri kabul etmez.' tepkisiyle karşılaşıyorsunuz. Terörist açıkça Yunanistan'a kaçırılacağını söylüyor. Esas itibarıyla geliş istikametinden, ilk andan itibaren verdiğimiz bilgilerin hiçbirinde herhangi bir çelişki, farklılık, süreç değişimi söz konusu değil. İçişleri Bakanı'nın söylediği bilgiyi itibarsız hale getirip hem FETÖ'cülerin hem de Lavrion Kampı'nda PKK'cıları koruyan, bunları eğiten ve bunlara hiçbir ses çıkarmayan Yunan bakanın sözünü alıp, Gazi Meclis'te onların temsilcisiymiş gibi söylemek herhalde ancak hanımefendiye yakışır."

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, "Bizim belediyelerimizde bir tek PKK'lı yok" sözüne Bakan Soylu şöyle cevap verdi:
"Geçen yıl Meclis'te bir değerlendirme ortaya koydum. Bu değerlendirmeden sonra 'Devletin işleyişi içinde elbette PKK'nın yönettiği belediyelere terör örgütleri nasıl sızmış ve orayı yönetmişlerse acaba diğer belediyelerde de böyle bir durum söz konusu mu?' diye yaptığımız değerlendirmede bir sonuca ulaştık" şeklinde konuştu.

0x0-son-dakika-bakan-soylu-chpli-belediyelerin-teror-orgutlerine-yaptiklarini-aciklayacagim-1668794586660

Ardından Soylu, Terör Soruşturmaları (Belediyeler) yazılı kırmızı bir defter alıp havaya kaldırarak şunları söyledi:
“Sonuç burada. Hiç kimseyi suçlamanın bir anlamı yok. Önümüzdeki hafta basın toplantısı ile açıkladığımda sizin söylediğinizin nasıl yalan olduğunu, belediyelerin nasıl terör örgütlerine peşkeş çekildiğini söylerim. Bütün belgeleri ile beraber Mersin Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana Seyhan Belediyesi, Ataşehir Belediyesi olmak üzere bütün belediyelerle ilgili terör örgütlerine neler yapıldığını göstereceğim. Hem anlaşma yapacaksın HDP ve PKK ile hem terör örgütlerinin üyelerini oraya koyacaksın hem de diyeceksin ki: Bunun suçlusu İçişleri Bakanlığıdır. Yok öyle.”
Daha sonra Özkoç, Soylu’ya, “Neden haftaya açıklıyorsun, burada açıkla” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Soylu, “Sana o keyfi bu akşam yaşatmayacağım, önümüzdeki hafta yaşatacağım” dedi.