Ordu'dan AK Parti milletvekili adayı olan Özer, AK Parti Çamaş İlçe Başkanlığına yaptığı ziyarette, kentin son 20 yıl içinde çok önemli dönüşüme tanıklık ettiğini ifade etti.

Özer, dertlerinin hem mevcut milletvekilleri hem de yeni adaylarla Ordu'yu daha güçlü hale getirmek olduğunu dile getirerek, "Tek derdimiz ayrım yapmadan, kimseyi dışlamadan, birlik ve beraberlik içerisinde Ordu'muzu çok daha iyi noktalara taşımak. İnşallah bunu da başaracağız. Zaten bu süreç içerisinde bunu da gösterdik. Yani Ordu'muza hizmetin hızlı bir şekilde aktarılması noktasında beklentiyi de yükselttik aslında. Yani son 10 gün içerisinde yapmış olduğumuz hizmetler aslında çok önemli hizmetler." dedi.

Çamaş Belediye Başkanı Mahmut Ayparçası'na yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür eden Özer, Çamaş'la ilgili ilçe başkanının taleplerini hızlı şekilde değerlendireceklerini söyledi.

Bakan Özer, "İnşallah Ordu daha farklı parlayacak. Çok daha güzel bir performans gösterecek ve Türkiye yüzyılında Ordu, gerçekten çok daha donanımlı, çok daha güçlü bir şekilde yoluna emin adımlarla devam edecek." ifadelerini kullandı.

İlçede ziyaret ettiği esnafa kolaylıklar dileyen Özer, vatandaşlarla da sohbet etti.

Mesleki Eğitim Merkezinin 22 öğrencisinin bulunduğu bir işlemeyi ziyaret eden Özer, son zamanlarda meslek eğitimini güçlendirmek için attıkları en önemli adımlardan birinin de mesleki eğitim merkezlerinin güçlendirilmesi olduğunu aktardı.

Özer, bu bağlamda 2021 yılının son haftasında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda çok önemli değişiklik yaptıklarına işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Böylece hem işveren için hem de gençlerimiz için, özellikle kadınlarımız için cazip bir mesleki eğitim merkezi modelini ortaya koyduk. Bu model de çıraklarımıza, yani mesleki eğitim merkezine başlayan gençlerimize 3 yıl içerisindeki eğitimleri boyunca her ay asgari ücretin 3'te biri kadar ücret verilmesi devlet tarafından. Aynı zamanda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanması devlet tarafından yapılmakta. Daha önceden 3'te 1'lik oran işveren tarafından veriliyordu. Devletimiz, hükümetimiz bu durumu tamamen işveren üzerinden alarak genç işsizliği azaltmak için böyle bir teşviki getirdi. Kalfalar, yani üçüncü yılın sonunda çıraklık eğitimini tamamlayıp kalfa olanlar ise daha önceden asgari ücretin 3'te biri kadar ücret alırken bunu asgari ücretin yarısına çıkarttık, yani yüzde 50'sine çıkarttık. Bu açılımı yaptıktan sonra 2021 yılının sonunda o gün itibarıyla 159 bin çırak, kalfa tüm Türkiye'de varken bugün bu rakam yaklaşık 1 milyon 400 bine ulaştı, bir sene gibi kısa sürede."

Bakan Özer, Ordu'da iftar programına katıldı Bakan Özer, Ordu'da iftar programına katıldı

Çamaş'ta da görüldüğü gibi kadınların bir taraftan meslek öğrendiklerini, diğer taraftan da her ay asgari ücretin 3'te biri kadar bütçelerine katkı aldıklarının altını çizen Özer, şunları ekledi:

"Yani burada şunu görüyoruz; Ordu'nun Çamaş ilçesinde aslında mesleki eğitim merkezi projesi sadece Türkiye'de genç işsizliği azaltmayla ilgili önemli bir proje değil, aynı zamanda kadınlarımızın daha güçlü olması, istihdam edilebilirlik kapasitesinin artırılmasıyla ilgili de çok önemli bir proje. Zaten istatistiklerden biz biliyoruz, bu kanun düzenlemesi olmadan önceki çırak ve kalfadaki kadın oranıyla şu andaki çırak ve kalfadaki kadın oranında çok ciddi artışlar oldu. 10-20 kat civarında artışlar oldu. Ben inanıyorum ki bu proje tüm ilçelerimize, illerimize daha yaygınlaştıkça uzun vadede ülkemizin hem nitelikli insan kaynağını karşılanması, aynı zamanda genç işsizliğin de azaltılması ve kadın istihdamının artırılması noktasında çok önemli bir evreye geçecektir."