Bakan Nebati, Mersin'in önemli bir ticaret, tarım ve turizm kenti olduğunu belirterek, AK Parti iktidarları boyunca kente önemli yatırımlar yapıldığını belirtti.

Nebati, kente hizmet etmeye geldiklerini söyleyerek, "Buradaki tüm hemşehrilerimizle Mersin'e hizmet etme noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bir iş adamı olarak da Serbest Bölge, Mersin Limanı, Marina, fabrikalarda, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsasındaki dostlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, olağanüstü bir çaba sarf ederek Mersin'e hizmet edeceğiz." dedi.

Türkiye'nin yerli otomobili Togg ile Mersin'e geldiğini söyleyen Bakan Nebati, Togg'un 60 yıllık yerli otomobil hayalinin tezahürü olduğunu dile getirdi.

Mersin'de: ''12 Yaşındaki Kızı Kandırıp Kaçırdılar'' Mersin'de: ''12 Yaşındaki Kızı Kandırıp Kaçırdılar''

Togg'un yollara çıkmış olmasının kendilerini memnun ettiğini aktaran Nebati, şöyle devam etti:

"Başvurularda çok ciddi rekor kırdı. Hedefimiz 7 yıl içerisinde 1 milyon Togg'u yollarda kullanmak olacak. Togg satışlarında da kamu bankalarımız aracılığıyla araç bedelinin yüzde 50'si tutarında 36 ay vade ve 0,99 faiz oranıyla kredi kullandıracağımızı da Cumhurbaşkanı'mızın ifade ettiği ve ayrıntılarını verdiğimiz bu imkanı insanlarımızla tanıştırmış olacağız. Böylelikle bir teknoloji harikası olan yerli otomobille vatandaşlarımızın da işini kolaylaştırmış olacağız."

Bakan Nebati, enerji depolama ve batarya alanında yatırımları hızlandırdıklarını aktararak, yapımına başlanan SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün hem bu alandaki arz açığını değerlendireceğini hem de Togg ve yeni nesil araçlar için yenilenebilir enerji depolama için batarya geliştirip, üreteceğini söyledi.

Nebati, taksi, dolmuş ve otobüs işletmecilerine sağlanacak ÖTV muafiyeti ile pazarcı esnafının basit usulde vergilendirilmesi ve evlerde imal ettikleri ürünleri internette ve benzeri platformlarda satanları vergi muafiyeti kapsamına aldıklarını hatırlattı.

6 Şubat'taki depremlerden 14 milyon insanın doğrudan, 85 milyon insanın da dolayı olarak etkilendiğinin altını çizen Nebati, şu değerlendirmede bulundu:

"Doğrudan etkilenen vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın deprem konusunda en az şekilde etkilenmesini gerektirecek adımlar attık. Deprem konusunda hiçbir şekilde Türkiye'deki vatandaşlarımızın o yıkıcı etkisini hissettirmeme noktasında çok büyük başarılara imza attığımızı ifade etmek istiyorum. Depremzede vatandaşlarımızı bir an evvel kalıcı konutlarına kavuşturmak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Kısa bir süre zarfında 105 binden fazla konutun inşaatına başladık. Toplamda da 650 bin konut inşa edeceğiz. Bir yandan temelleri atıyor bir yandan anahtarları teslim ediyoruz. Gaziantep Nurdağı'nda inşasını tamamladığımız köy evlerinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ettik. Vatandaşlarımızı kısa bir sürede yepyeni ve sapasağlam evlerine kavuşturmanın mutluluğunu paylaşıyoruz."