Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk milletinin tarihinde her güçlüğün altından milli birlik ve beraberlik ile kalkmayı bildiğini ifade ederek, "Asrın felaketi olan 6 Şubat depreminden de inşallah yaraları sararak daha güçlü şekilde çıkacağız." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri'nin davetiyle resmi ziyarette bulunmak amacıyla geldiği Kahire'de Türk Şehitliği'nde gerçekleştirilen 18 Mart Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü törenine katıldı.

Bakan Akar, Iraklı mevkidaşıyla görüşme gerçekleştirdi Bakan Akar, Iraklı mevkidaşıyla görüşme gerçekleştirdi

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Çavuşoğlu, Kahire Türk Şehitliği Anıtı'na çelenk bıraktı.

AA-20230318-30610160-30610159-DISISLERI_BAKANI_CAVUSOGLU_MISIRDA-min

Çavuşoğlu, törende gerçekleştirdiği konuşmada, Kahire Türk Şehitliği'nde 1. Dünya Savaşı'nda yaşamını yitiren 4 bin 500 şehidin naaşının bulunduğunu aktarark, "Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle şükranla ve minnetle yad ediyorum. Bu vesileyle ömrünün bir kısmını Kahire'de geçiren milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u da yad ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Mehmet Akif'in "Çanakkale Şehitlerine" başlıklı şiirindeki "Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor" dizeleriyle destan ruhunu yansıttığını dile getiren Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı şehitleri de dahil olmak üzere tüm şehitlerin ruhunun şad olması temennisinde bulundu.

Çavuşoğlu, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde ve sellerde vefat edenleri rahmetle anarak "Milletimiz tarihinde her güçlüğün altından milli birlik ve beraberlikle kalkmayı bilmiştir. Asrın felaketi olan 6 Şubat depreminden de inşallah yaraları sararak daha güçlü şekilde çıkacağız." ifadelerine yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Türk halkıyla gösterdikleri dayanışma ve yaptıkları yardımlar için Mısır hükümetine ve Mısır halkına bir kez daha teşekkür etti.

Törene Çavuşoğlu'nun yanı sıra Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Eğitim Müşaviri Prof. Dr. İbrahim Aslan, Kahire Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Koordinatörü Emin Boyraz, elçilik çalışanları ve Mısır'da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

Törenin ardından Çavuşoğlu ve beraberindekiler, şehitlerin mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı.

AA-20230318-30610160-30610152-DISISLERI_BAKANI_CAVUSOGLU_MISIRDA-min