Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin;

"6 Şubat'tan bugüne kadar çok önemli mesafeler katettik, çok önemli adımlar atıldı. Bu yapılanların yanı sıra daha çok işimizin olduğunun farkındayız. Bütün bu yaraları saracağız." ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesindeki yaraların sarılması amacıyla büyük bir mücadele gösterildiğini belirten Akar, gece gündüz vatandaşın yanında olduklarını aktardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak, depremin olduğu ilk andan itibaren Mehmetçiğin hızla vatandaşın yanına koştuğunu aktaran Akar, önce enkazın kaldırılması ve arama kurtarma çalışmaları, daha sonra da barınma, yeme, içme ve sağlık konularında büyük bir fedakarlıkla, azimle çalışmalar yapıldığını belirtti.

Vatandaşın yanında olduklarının altını çizen Akar, "İlk andan itibaren Mehmetçik, yaraların sarılması için gece gündüz demeden büyük bir fedakarlıkla, azimle çalışmalarını sürdürdü, sürdürüyor." dedi.

AA-20230301-30444240-30444239-MILLI_SAVUNMA_BAKANI_AKAR_HATAYDA_CADIR_KENT_VE_MEHMETCIK_OKULUNU_ZIYARET_ETTI-min

Deprem sonrası, bölgeye gelen uçaklar için hava köprüsü kurulduğunu, helikopterlerle gidilmedik köyün kalmadığını dile getiren Akar, bütün köylere, başta çadır olmak üzere yiyecek, içecek, insani yardım, sağlık konusunda yapılması gereken ne varsa yaptıklarını söyledi.

Akar, yemek konusunun önemli olduğunu, açtıkları seyyar mutfak ve fırınlarla vatandaşın ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söyleyerek, "Burada günde 10 bin kişinin sabah, öğle, akşam yemek yiyebileceği bir mutfağımız, fırınımız açıldı. Onlar da yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar." ifadelerini de ekledi.

Depremlerin ardından önce kumanyaların dağıtıldığını, daha sonra seyyar mutfakların kurulduğunu belirten Akar, şu cümlelerle devam etti:

''Hatay'da Baraj Gölüne Giren Yabancı Uyruklu 2 Çocuk, Suda Kayboldu'' ''Hatay'da Baraj Gölüne Giren Yabancı Uyruklu 2 Çocuk, Suda Kayboldu''

"Deprem bölgesinde günde 158-160 bin kişiye sıcak yemek verebilecek kapasiteye ulaştık. Ayrıca deprem bölgesinde her gün 385 bin ekmek üretiyoruz. Bu çalışmalarımızın artarak devam etmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Buradaki 10 bin kişilik mutfağımızda da vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için gayretlerimizi sürdürdük, sürdürüyoruz. Depremin getirdiği etkileri minimize etmek, külfeti, zorlukları yenmek, yaraları sarmak için çalışmaları sürdürürken, diğer taraftan da gençlerimizin eğitimi konusunda önemle duruyoruz. Gençlerimizin okullarından geri kalmaması, eğitim öğretimin aksamaya uğramaması için Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalar çerçevesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise şeklinde Mehmetçik Okulları kurmak suretiyle, buradaki ihtiyaca cevap vermek için gayret gösteriyoruz."

AA-20230301-30444240-30444227-MILLI_SAVUNMA_BAKANI_AKAR_HATAYDA_CADIR_KENT_VE_MEHMETCIK_OKULUNU_ZIYARET_ETTI-min