Nevşehir Devlet Hastanesi acil servisine yüksek tansiyon şikayeti ile 112 Acil Servis ekipleri tarafından getirilen Belgin P. (52), 7 gündür yoğun bakım ünitesinde verdiği yaşam mücadelesini kaybederek, beyin ölümü gerçekleşti. Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, kadının yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile de organ nakli bekleyen hastalar için yeniden bir umut olması için organlarını bağışlama kararı aldı.

Ankara’dan gelen transplantasyon ekipleri, Nevşehir Devlet Hastanesi'nde ameliyat ekiplerince yapılan 4 saat süren operasyonla hastanın kalbi, karaciğeri, 2 böbreği ve 2 korneası alındı. Belgin P.'nin karaciğeri Sağlık Bakanlığına ait uçak ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine, kalbi, Sağlık Bakanlığına ait helikopter ambulansla Ankara Başkent Üniversitesine, böbrekleri ve korneaları Sağlık Bakanlığına ait araçla Ankara Başkent Üniversitesi ve Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi göz bankasına, 6 ayrı hastaya nakledilmek üzere gönderildi.
Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Macit Yalçın, nakil bekleyen 6 hastaya yeniden yaşam umudu olduğu için bağış yapan aileye başsağlığı dileyerek, nakilde emeği geçen sağlık personellerine teşekkür etti.

Rasim Arı, Sanayi Esnafıyla Kahvaltıda Buluştu Rasim Arı, Sanayi Esnafıyla Kahvaltıda Buluştu

AW059643_03AW059643_06

Kaynak: İHA