Avusturya’da 23 sivil toplum kuruluşunun ortak girişimiyle gerçekleştirilen yardım kampanyası, başta sosyal medya başta olmak üzere farklı kanallarda canlı yayımlandı.

Avusturya başta olmak üzere Almanya’nın bazı bölgelerinden yayına katılan vatandaşlar bağış yaptı.

Düzenlenen programda Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert hazır yer alırken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MUSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren telefon bağlantısıyla katıldı.

Avusturya'daki sivil toplum kuruluşları, kampanyada toplanan maddi yardımlarla Elbistan’da 100 konteynerden oluşan bir "Avusturya mahallesi" kurmayı hedefliyor.

Büyükelçi Ozan Ceyhun, burada gerçekleştirdiği konuşmada, konteynerlerin bölgedeki vatandaşlar için önemine işaret ederek destekte bulunan herkese teşekkür etti.

"Türk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Tayland Büyükelçiliği Resepsiyonunda" "Türk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Tayland Büyükelçiliği Resepsiyonunda"

Ceyhun, bu kampanyanın AFAD ile istişare içinde yürütüldüğünü, Büyükelçiliğin destek ve denetiminde olduğunu dile getirdi. Yapılan her bir yardımın çok değerli olduğunu belirten Ceyhun, yardımların söz konusu konteynerlere acilen ihtiyaç duyan vatandaşlara ulaştırılacağını söyledi.

Telefon bağlantısıyla programa katılan YTB Başkanı Abdullah Eren de depremlerin yaşandığı andan itibaren Avrupa’daki Türklerin ana vatanları için seferber olduklarını hem maddi hem de ayni yardımda bulunduklarını ifade etti.

Eren, konteyner kampanyasına katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileterek yakın zamanda inşasına başlanacak kalıcı konutlar için sağlanacak desteğin önemini vurguladı.

Yaklaşık 4 saat süren programda 433 bin 927 avro toplandı.