Kahramanmaraş merkezli depremler için yurt dışında yaşayan Türkler de afetzedelere yardımda bulunmak adına harekete geçti. Yaşanan deprem sonrasında Avrupa Türk Toplumu, topladığı nakdi yardımlarla konteyner yerleşkeler inşa etme kararında bulundu.

Hatay'da depremzedeler ilk iftarlarını yaptı Hatay'da depremzedeler ilk iftarlarını yaptı

AA-20230310-30534807-30534804-AVRUPADA_YASAYAN_TURKLERDEN_HATAYDA_DEPREMZEDELER_ICIN_100_KONTEYNERLIK_YASAM_ALANI-min

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyon Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya'nın koordinesinde ve destekleriyle bir araya gelen Türkler, içinde duş, tuvalet, mutfak evyesinin de bulunduğu konteynerler ürettirdi.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 155, Akbayır Mahallesi'nde 20 ve Afşin ilçesinde de 50 olmak üzere 225 konteyner yerleşkesi hazırlayarak depremzedelerin hizmetine sunan Avrupa Türk Toplumu, son olarak Hatay'a da 100 konteynerlik barınma alanı hazırladı.

Kullanım alanlarının yanı sıra konteynerlerde bir ailenin ihtiyacı olan yatak, mobilya, ısıtıcı, sıcak su da yer alacak. İlk etapta 4 kişilik erzak ihtiyacı, hijyen kiti de bulunacak konteynerlerde kalacak depremzedeler, Konya Konteyner Kent'teki mescit, sosyal market, çocuk oyun alanlarından da faydalanabilecek.

Hazırlıkları son aşamaya gelen yaşam alanında, AFAD'ın koordinesinde depremzedeler ağırlanmaya başlanacak.