Avanoslu çanak ustası Şaban Topuz açıklamasında, tarihi M.Ö. 3000'li yıllarda Hititler dönemine dayanan geleneksel Avanos çanak ve çömlekçiliğinin, Kapadokya'daki turizmin ciddi hareketlilik göstermesiyle birlikte önemli bir ivme kazandığını belirtti.

Topuz, çanak ve çömlekçiliğin l990'lı yıllara kadar sadece küp, testi, peylik ve yayık türleri ile ortaya konulmaya çalışılmasına karşın, gelişen turizm sektörü ile de önemli bir güç kazandığını ifade ederek, beraberinde çanak ve çömlekçiliğin geleneksel düzeyine bağlı kalmak şartıyla çeşitliliğin artmasında etkili olduğunu ifade etti. 

Topuz, Kapadokya bölgesinin en önemli el sanatları merkezi konumundaki Avanos ilçesinde, hızla gelişen ve değişen turist ihtiyaçları kapsamında çanak ve çömlekçiliğinde dönem içerisinde önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, 2000'li yıllara gelindiğinde minyatür hediyelikler başta olmak üzere mumluk, vazo, amfora, tabak, fincan, güveç, yuvarlak saksı, kareli saksı, sigara tablası ve kadeh gibi çeşidinin üretiminin yapıldığını belirtti.