Artvin'de Arsa Tartışması Ölümle Sonuçlandı: 3 Kardeş Hayatını Kaybetti Artvin'de Arsa Tartışması Ölümle Sonuçlandı: 3 Kardeş Hayatını Kaybetti

Çoruh Nehri üzerinde yapılan, temelden 275 metre yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın 5'inci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES'te su seviyesi gün geçtikçe yükseliyor.

Su tutma işleminin başlamasından sonra ilk olarak su seviyesinin 45 metreye ulaşmasıyla 10 Aralık 2022 tarihinde Irmakyanı, devam eden tarihlerde de Yeniköy ve Kınalıçam köyleri su altında kalmaya başladı.

Kontrollü şekilde yapılan su tutma işleminden sonra su yüksekliğinin 29 Ocak'ta 73 metreyi bulduğu barajda, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin katılımıyla Yusufeli Barajı-Dipsavak Mansaba Su Bırakma Testi başarılı şekilde yapıldı.

Barajdagün geçtikçe yükselen su seviyesi, 1 Mart'ta eski ilçe merkezi sınırları içinde yer alan Ahalt Mahallesi'ne ulaştı. Devamında sanayi sitesi ve ilçe merkezi su altında kalmaya başladı.

Eski ilçe merkezine ulaşan baraj sularının yağmurlar ve eriyen kar sularıyla hızlı şekilde yükselmesiyle 29 Mart'ta eski ilçe tamamen boşaltılarak güvenlik için vatandaşların girişine yasaklandı.

Eski yerleşim yeri, 28 Nisan itibarıyla baraj gövdesindeki su yüksekliğinin 126 metreye ulaşmasıyla tamamıyla sulara gömüldü.
Yusufeli'nin eski ilçe merkezinin zaman içinde sulara gömülmesi belli aralıklarla çekilen videolarla kayıt altına alındı.