Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi, 6. Aydan sonra ek gıdalara geçilse bile en az 2 yaş ve ötesine kadar emzirilmeleri gerekmektedir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlar ve içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği hastalıklardan korur. 

Bangladeş'te:'' Dang Humması Ölü Sayısı 900'ü Geçti'' Bangladeş'te:'' Dang Humması Ölü Sayısı 900'ü Geçti''

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada; "İlk 6 aylık emzirme döneminde bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinler verilmemelidir. Sadece anne sütü bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Emzirmenin bebeğe faydaları olduğu gibi anne içinde önemlidir. Doğumdan hemen sonra bebeğini emziren annelerde rahim normal boyutlarına daha hızlı dönerek kanama riskini engeller. Emzirme annenin kalori yakmasını sağlayarak doğum öncesi kilosuna dönmesine yardım eder. Yumurtalık ve meme kanseri risklerini, kemik erimesini azaltır. Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin en sık görülen nedeni, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilememeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir. Mutlaka bu konuda Aile Hekimlerinden yardım almalıdırlar. Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Her annenin sütü bebek doğmadan oluşur. Sütün akması için bebeğin en kısa sürede emzirilmesi gerekir. Bebeğin anneyle aynı odada kalması emzirme için önemlidir.
Anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve emzirme konusunda farkındalık yaratmak için ülkemizde her yıl Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri seçilmiştir. Söz konusu hafta içinde tüm Türkiye’de olduğu gibi İlçemizde de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır.
Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında hastanemizde emzirme konusunda eğitimler yapıldı. Hastane yönetimi de standı ziyaret ederek çalışanlara teşekkür etti.
“Sağlıklı Anne, Sağlıklı Bebek, Sağlıklı Gelecek için Bebeğinizi Her İstediğinde Emzirin” ifadelerinde bulunuldu. ANNE SÜTÜ