Aktarlık ve çiçekçilik mesleklerinin belgelendirilmelerine ilişkin ‘Topraktan Ticarete Geleneksel Meslekler Belgeleniyor’ bilgilendirme toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve ATO Başkanı Gürsel Baran’ın katılımıyla yapıldı.

Işıkhan, nitelikli iş gücünün oluşturulmasında dünyada uygulanan en yaygın yöntemlerden birinin mesleki yeterlilik sistemi olduğunu belirterek, Bakanlığın ilgili kuruluşu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK), mesleklerin tanımlanması ve standartlarının belirlenmesi konusunda oldukça önemli ve öncü çalışmalar yaptığını söyledi.
Işıkhan, 2002 yılından bu yana Ankara'da toplam 260 bin vatandaşın mesleki eğitim kursları, iş başı eğitim programı ve girişimcilik eğitim programlarından yararlanmasını sağladıklarına dikkati çekerek, 2002'den bu yana Ankara'da toplam 861 bin kişinin İŞKUR aracılığıyla işe yerleşmesini sağladıklarını ifade etti.

Bakan Işıkhan: “30 milyar lira teşvik ve destek verdik”
Işıkhan, "2005'ten günümüze 285 bin vatandaşımızı kısa çalışma ödeneğinden yararlandırarak 3 milyar lira ödeme gerçekleştirdik. 2002'den bu yana Ankara'daki işverenlerimize 30 milyar lira teşvik ve destek verdik. Diğer yandan, iş yapma kolaylığını artırmak, yatırım ortamını iyileştirmek ve istihdamı desteklemek gibi konularda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstihdamın artırılması, büyüme-istihdam ilişkisinin sağlanması ve işsizlikle mücadele, gelişmekte olan ekonomilerde olduğu gibi ülkemizde de öncelikli gündem maddelerimiz arasında yer almaktadır” diye konuştu.

“Sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır”
Işıkhan, Ankara'da 183 bin 259 vatandaşın Mesleki Yeterlilik Belgesi aldığını, meslek standartlarını, ilgili mesleklerde yetkin, mesleği ve sektörü temsil yeteneğine sahip kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdikleri protokollerle hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 9. Kez Düzenleniyor Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 9. Kez Düzenleniyor

"Ülkemizin kültürel ve ticari yapısının ayrılmaz bir parçası olan aktarlık ve çiçekçilik meslekleri alanında imzaladığımız protokol, meslek standartlarımızın kapsamını genişleten, geçmişten günümüze aktarılan geleneksel mesleklerin niteliklerini ön plana çıkaran önemli bir adım oldu. Aktarlar ve çiçekçiler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aktarlar, sağlık ve doğal ürünler konusundaki uzmanlıklarıyla insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlarlar. Çiçekçiler ise özel anları renklendirir, mutlu kılar ve dünyamızı güzelleştirirler. Bu çalışmalar, aktarlar ve çiçekçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi, mesleklerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır."

ATO Başkanı Baran ise yaptığı konuşmada mesleklerin belgeli hale gelmesinin sektörde standartların oluşması, tüketici güveninin sağlanması anlamına geldiğini söyleyerek, “Belgeli olmak, sektörün rekabet gücünü yükseltirken, nitelikli işgücü istihdamını, üretimi ve ihracat artışını da beraberinde getirecek” ifadelerini kullandı.

“Sektörde büyüme ve refaha katkı anlamanı geliyor”
Baran, aktarlık ve çiçekçiliğin belgelendirilmesiyle mesleki bilgilerin artık yazılı bir biçimde korunacağını, gelecek nesillere taşınırken bilgi kayıplarının azalacağını belirterek, “Mesleklerin belgeli olması, sektörde standartların oluşması, tüketici güveninin sağlanması anlamına geliyor. Belgeli olmak, sektörün rekabet gücünü yükseltirken, nitelikli işgücü istihdamını, üretimi ve ihracat artışını da beraberinde getirecek. Belgeli olmak, sektörün gelişimine uygun olarak yeni teknoloji ve yöntemlerin kullanılmasını teşvik edecek. Belgeli aktarlar ve çiçekçiler, meslek standartlarına uygun olarak kendilerini sürekli yenileyip geliştirecekler. Bu da sektörün inovasyon kapasitesini artıracak. Bu katkılar, genel ekonomiye de yansıyacak. Sektörde istihdamın, üretimin, kalitenin, ihracatın ve inovasyonun artması, ekonomik büyümeye ve refaha katkı anlamına geliyor. Sektörün kültürel mirasının korunması ve tanıtılması, nihayetinde ülkemizin turizm gelirlerine pozitif anlamda katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.
Türkiye’de 3 bin 500’den fazla endemik bitki türünün bulunduğunu ifade eden Baran, 2022 yılında toplam 145 milyon dolarlık çiçek ihracatının gerçekleştiğini söyledi. Türkiye’nin bu rakamların çok daha üzerine çıkabilecek kapasitesi olduğunu vurgulayan Baran, Hollanda örneğini verdi.
 

Kaynak: İHA