AHİKA Genç Balon Pilotları ile Balon Bakım Teknisyenleri Yetiştirme Projesi eğitimi ön başvuruları başladı. 

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan "Shape Your Future with AHİKA" projesi, AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'nın sözleşme makamı olduğu "Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı Operasyonu (NEET PRO)" kapsamında hazırlanmış olup hibe almaya hak kazandı. Proje uygulama tarihleri 1 Ağustos 2023 ile 31 Temmuz 2024 tarihleri arasında. 

Proje ile eğitimde ve istihdamda yer almayan ve 18-29 yaş aralığında bulunan 30’u kadın toplamda 40 genç, ücretsiz olarak; 

Balon Pilotluğu (Teorik + Pratik) 

Balon Bakım Teknisyenliği (Teorik + Pratik) 

İngilizce 

Yerel Turizm eğitimleri alacak. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, eğitim sonunda balon pilotluğu ve balon bakım teknisyenliği alanlarında iş bulma fırsatı yakalayacak. 

Başvuru yapacak adayların sahip olması gereken zorunlu şartlar: 

 T.C. vatandaşı olmak, 

Nevşehir'de: ''Tırla Otomobilin Çarpıştığı Kazada Yaralanan Polis Ve Eşi Hayatını Kaybetti'' Nevşehir'de: ''Tırla Otomobilin Çarpıştığı Kazada Yaralanan Polis Ve Eşi Hayatını Kaybetti''

18-29 yaş aralığında olmak, 

Herhangi bir yerde eğitim/öğretim görmüyor olmak, 

Herhangi bir yerde çalışmıyor olmak, 

İŞKUR'a kayıtlı olmak, 

Nevşehir il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak, 

Balon pilotluğu eğitimi için gerekli sağlık şartlarına sahip olmak.  

Son Başvuru Tarihi:   15 Eylül 2023 / 17:00 

Başvuru Linki:            https://forms.gle/yimAtKvvGHxbcUDY6 

Başvuru sonuçları 27 Eylül 2023 tarihinde www.ahika.gov.tr ve shapeyourfuturewithahika instagram hesabında duyurulacaktır. Başvurusu kabul edilen adaylar  temel değerlendirme sınavına (Türkçe, Matematik, İngilizce) tâbi tutulacak olup sınav yeri ve giriş bilgileri yine aynı adresler üzerinden duyurulacak.