Ülkenin kuzeyindeki Kunduz ve Cüzcan vilayetinde Türkmen ve Belh vilayetinde Özbek kadınlar, altın ve takılarını depremzedelere ulaştırmak için Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğuna teslim etti.

Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, Türkiye'de yaşanan büyük depremlerden sonra tüm kesimleriyle Afganistan halkının taziye ve geçmiş olsun mesajlarıyla kendilerinin yanında olduklarını hissettirdiğini belirtti.

Afgan halkının depremzedeler için ellerinden gelen çabayı göstermesinin, kendilerini Kurtuluş ve Çanakkale savaşı yıllarına götürdüğünü söyleyen Turgut;

"Özellikle iki yardım beni çok etkiledi. Onlardan biri Kunduz vilayetindeki Türkmen kadınların, kendi aralarında topladıkları takılarını bize göndermesi, o bölgeden taziye için gelen halk, bohça içerisinde takıları çıkartıp masaya koyduğunda söyleyecek bir kelime bulamadım. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir andı o an." dedi.

Başkonsolos Turgut, bohçadaki takıları görünce duygulandığını ve Türkiye'nin ne kadar sevildiğini görmüş olduklarını belirtti.

Turgut, yardım yapamayanların, imkanı olmayanların da dualarıyla yardım yaptığını, yüzlerce camide dualar edildiğini, 34 binden fazla kişinin dualara ve hatimlere katıldığını aktardı.

Almanya'daki grev ulaşımı altüst etti Almanya'daki grev ulaşımı altüst etti

Bunların yanı sıra Afganistan'daki tüm kesimlerin kendi aralarında topladıkları nakit yardımları da ulaştırmayı sürdürdüklerini ekleyen Turgut, "Afganistan halkının ekonomik durumu iyi olmamasına rağmen ellerinde ne varsa Türkiye'deki depremzedelere göndermesi iki ülke arasındaki dostluğun çok derin olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.