Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum'da Vizyonunu Paylaşıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum'da Vizyonunu Paylaşıyor

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz ve Cüzcan şehrinde Türkmen ve Belh şehrinde Özbek kadınlar, altın ve takılarını depremzedelere yollamak üzere Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğuna verdi.

Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, yapmış olduğu açıklamada, Türkiye'yi yasa boğan deprem meydana geldikten sonra tüm kesimleriyle Afganistan halkının taziye ve geçmiş olsun mesajlarıyla kendilerinin yanında olduklarını hissettirdiğini ifade etti.

Afgan vatandaşlarının depremzedeler için ellerinden gelen çabayı göstermesinin, kendilerini Kurtuluş ve Çanakkale savaşı yıllarına götürdüğünü belirten Turgut, "Özellikle iki yardım beni çok etkiledi. Onlardan biri Kunduz vilayetindeki Türkmen kadınların, kendi aralarında topladıkları takılarını bize göndermesi, o bölgeden taziye için gelen halk, bohça içerisinde takıları çıkartıp masaya koyduğunda söyleyecek bir kelime bulamadım. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir andı o an." ifadeleri ile konuştu.