Alanında uzman kişilerin görev yaptığı merkezde, gerçekleşen depremlerin bölgeye etkisi kayıt altına alınarak, gelecek çalışmalar için arşiv oluşturulacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Washington Eyaleti Jeoloji Dairesi'nde görevli Kıdemli Deprem Bilimci Dr. Recep Çakır, Kahramanmaraş'ta gerçekleşen ve birçok ili etkileyen depremler sonrası yapılacak çalışmalar için AFAD tarafından davet edildiğini belirtti.

AFAD bünyesinde Deprem Bilgi Destek Merkezi oluşturulduğunu söyleyen Çakır, merkez hakkında gerekli teknik işlemleri bitirdiklerini dile getirdi.

Çakır, "Şu anda Türkiye içinde ve dışarıdan birçok bilim adamı bölgeye gelip depremlerin yarattığı etkilerin dokümantasyonunu yapıyor. Aynı zamanda kaybolacak bilgileri topluyorlar. Bu bilgiler çok kritik bilgiler. Bu bilgilerden karar verici mekanizmalar çok faydalanacaktır. O yüzden bu koordinasyona çok önem veriyoruz." dedi.

Kurulan merkezin bilim insanları ile bölgedeki görevlilerin koordinasyonunu da sağladığının altını çizen Çakır, "Bütün alanda daha etkin veriler toplanması ve bilgi alınması için böyle bir koordinasyonu gerçekleştiriyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Brunei Sultanı'nı Ankara'da karşıladı Cumhurbaşkanı Brunei Sultanı'nı Ankara'da karşıladı

Deprem bölgesinde hayata dönüşte atılan adımlar hakkında verilerin kayıt altında olmasının önemli olduğuna dikkat çeken Çakır, "Yer kayması, zemin sıvılaşması gibi durumların dokümantasyonunun yapılması gerekiyor. Bunların karakterlerinin ortaya çıkması gerekiyor. Oradaki yeni yapılar ve yeni yaşam için bu bilgiler çok kritik destek sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Deprem Bilgi Destek Merkezinin yurt içi ve yurt dışında deprem hakkında yapılan bütün çalışmaları ortaya koyacağını söyleyen Çakır, "Yaşama yeniden dönme çalışmalarında, şehirlerin daha etkin, daha iyi yapıyla tekrardan kurulmasında uzun vadede destek sağlayacak bilgiyi barındıracaktır. Aynı zamanda bir sonraki deprem için hazırlıklarda bu bilgiler kullanılacaktır." dedi.