Türk Kızılay, Perre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Adıyaman Üniversitesinde bulunan mutfaklarda sabah, öğle ve akşam sıcak yemek ve ekmek üretiliyor.

Büyük kazanlarda pişirilen yemekler, araçlarla çadır kentlere taşınarak, Türk Kızılay ve gönüllüleri tarafından vatandaşlara dağıtılıyor.

Şehirde öğün başına ortalama 200 ila 205 bin kişilik yemek çıkıyor.

Türk Kızılay Adıyaman Beslenme Koordinatörü Tarık Telli, 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerden bu güne tüm kurumların ve Türk Kızılayın seferber olduğunu ifade ederek, şunları ekledi:

"Mutfaklarımızda büyük kazanlarımız depremzedeler için kaynıyor. Adıyaman'da yaklaşık 400 gönüllü ve 120 Türk Kızılay personeli görev yapmaktadır. Adıyaman'da 2 mutfağımız var. Pişirilen yemekler çadır kentlerde dağıtılıyor. Yemekleri mutfaklarda hazırlandıktan sonra aşçı ve gönüllülerimizle dağıtım noktalarına ulaştırıyoruz. Kızılay olarak ilk günden beri Adıyamanlıların yanındayız. Bu büyük bir afet. Türk Kızılay olarak her dakika yanlarındayız. Türk Kızılay 155 yıldır yaraları sardığı gibi bugün de ülkemizde yaşanan afette vatandaşın yaralarını sarmaya devam ediyor."

Yemek dağıtan Türk Kızılay gönüllüsü Zehra Eroğlu da Diyarbakır'dan Adıyaman'a depremzede ailelere yardım etmek amacıyla geldiklerini söyledi.

Depremden hemen sonra her gün yemek dağıttıklarını belirten Eroğlu, "Her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Ailelerin ve çocukların kalplerine dokunmak istiyoruz. Biz onların yanlarında olup, yaralarını sarmak istiyoruz. Kızılay ekibi olarak o yüzden hepimiz buradayız. Çocukların gülümsemesi bizi çok mutlu ediyor." dedi.

Evleri hasar alan ve çadır kentte ailesiyle kalan 13 yaşındaki Serhat Tuğrul ise "Kızılay her gün bize çok güzel yemekler getiriyor. Teşekkür ederiz." dedi.

Tuğrul, evlerinin depremde ağır hasar aldığını ifade ederek, "Deprem anında üzerime duvarlar döküldü. Yatağın altına sığındım. Çok kötü bir an yaşadım. Aileme bir şey olmadı." diye konuştu.AA-20230227-30423308-30423306-ADIYAMANDA_DEPREMZEDELER_ICIN_GUNDE_605_BIN_KISILIK_YEMEK_CIKIYOR-min

AA-20230227-30423308-30423291-ADIYAMANDA_DEPREMZEDELER_ICIN_GUNDE_605_BIN_KISILIK_YEMEK_CIKIYOR-min