Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde Adıyaman'a gelen psikolojik danışman ve halk kütüphanesi görevlileri ile gönüllü devlet tiyatrosu oyuncusu, şehrin çeşitli noktalarındaki çadır kentlerde çocukları, depremin psikolojik yıkımından uzaklaştırmak adına çaba sarf ediyor.

Şehir merkezinde evleri yıkılan ailelerin çocukları için, Yeni Mahalle'deki semt pazarı alanında kurulan çadır kentte gezici kütüphane, oyun parkı, çocuk oyunları gibi sosyal etkinlikler düzenleniyor.

Burada bilgisayarlardan faydalanan ve film izleme imkanı bulan çocuklar, resim, yüz boyama, parmak boyama, matematik, zeka oyunlarıyla depremin izlerini unutmaya çalışıyor.

Gönüllüler de etkinlik alanında çocukların oyunlarına katılarak depremzede çocukların yüzlerini güldürmek için çaba gösteriyor.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Adıyaman'da görevlendirilen psikososyal destek ekibinin koordinatörü psikolojik danışman İlknur Birsen Bozdoğan, semt pazarına kurulan çadır kentte çalışmalarına devam ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Depremzede çocuklarımızın psikososyal sağlamlığını korumak ve onları depremden sonra günlük hayatın rutinlerine hızlı bir şekilde alıştırmak için buradayız. Gün içinde çocuklarla boyama, oyun oynama, şarkı söyleme ve dans gibi etkinlikler yapıyoruz." 

Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirmesiyle Siirt Halk Kütüphanesi'nden bölgeye gelen Serdar Mutlu da Adıyaman'da farklı bölgelerde çocuklar için etkinlikleri sürdürdüklerini belirterek, "Depremin acılarını silmeye ve onları bir nebze de olsun rahatlatmaya çalışıyoruz." dedi.

AA-20230221-30369056-30369054-ADIYAMANDA_AFETIN_COCUKLAR_UZERINDEKI_ETKISI_AZALTILMAYA_CALISILIYOR-min

AA-20230221-30369056-30369045-ADIYAMANDA_AFETIN_COCUKLAR_UZERINDEKI_ETKISI_AZALTILMAYA_CALISILIYOR-min