Trenin ait olduğu şirket CSX tarafından yapılan açıklamada, kazanın eyaletin ücra köşesindeki New River Gorge Ulusal Parkı alanı içinde rayların üstüne kayan kayalardan dolayı gerçekleştiği belirtildi. Kayalara çarpan trenin raydan çıktığı, kaza sonucunda yaralanan mürettebattan 3 kişinin tedavi için çevredeki hastanelere kaldırıldığı ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı aktarıldı.

Bir seçmen kartal ile oy kullanmaya gitti Bir seçmen kartal ile oy kullanmaya gitti

CSX’in açıklamasında, yük treninin tehlikeli madde taşımadığı, kazadan sonra yakındaki nehre düşen vagon ve petrol tankından dolayı akıntıya mazot döküldüğü, buna karşı çevreleme önlemlerinin uygulanacağı kaydedildi.

Kazanın halka yönelik bir tehlike oluşturmadığı ifade edilerek, civarda yaşayan çevre sakinlerinin tahliyesine ve yol kapamalarına gerek duyulmadığı bildirildi.

ABD'nin Ohio eyaletinin East Palestine kasabası yakınlarındaki demir yolunda kimyasal madde taşıyan Norfolk Southern’e ait 150 vagonlu trenin 50 vagonu 3 Şubat'ta raydan çıkarak patlamıştı.

Meydana gelen kaza sonrası kimyasal maddeler etrafa yayılarak çevre felaketine sebep olmuş, yüksek miktarda zehirli kimyasal sebebiyle bölge sakinlerinin tahliyesine karar verilmişti.

Kazadan 3 gün sonra evlerine dönebilen çevre sakinleri baş ağrısı, göz yanması, öksürük ve halsizlik gibi şikayetlerde bulunmuş, çevrede hayvan ölümlerine rastlanıldığı haberleri de medyada yer almıştı. Kazaya karışan tren şirketi Norfolk Southern, alanı çevreye duyarlı bir şekilde temizlediklerini, bölge halkına kazadan kaynaklı kayıplar için maddi yardım yaptıklarını duyurmuştu.

AA-20230309-30522912-30522881-ABDNIN_WEST_VIRGINIA_EYALETINDEKI_TREN_KAZASINDA_3_KISI_YARALANDI-min

Ohio’da çevre felaketine neden olan kaza, kamuoyunun gündeminden uzun süre düşmezken, aynı şirkete ait başka bir yük treni de bir ay sonra Ohio’nun Springfield kentinde yine kaza yapmıştı. 20 vagonun raydan çıktığı 4 Mart’taki ikinci kazada ölen veya yaralanan bulunmazken, tehlikeli madde sızıntısının olmadığı bildirilmiş, sadece tedbir amaçlı civar sakinlerine güvenli bir alanda bulunmaları tavsiyesi yapılmıştı.

AA-20230309-30522912-30522880-ABDNIN_WEST_VIRGINIA_EYALETINDEKI_TREN_KAZASINDA_3_KISI_YARALANDI-min