WASHINGTON (AA) - ABD'ye resmi ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) genel merkezini ziyaret etti ve iki lider, ABD ile Fransa arasında uzayda işbirliği mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum'da Vizyonunu Paylaşıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum'da Vizyonunu Paylaşıyor

uzay

Macron'un Washington ziyaretinin ilk durağı, NASA karargahı oldu.

Fransız lider, burada ABD Başkan Yardımcısı Harris ile uzayda işbirliği çalışma toplantısına katıldı.

Toplantının girişinde açıklamada bulunan Macron, ABD ile çok iş yapabileceklerine inandığını ve çok sayıda projeleri olduğunu söyledi.

Macron, Harris'in geçen yıl Paris'e yaptığı ziyaret sırasında, uzayda stratejik işbirliği konusunda diyaloğu güçlendirmeye karar verdiklerini hatırlatarak "Uzay, yeni çatışma alanıdır ve bu alanda da çılgın oyuncular var. Haydut devletlerimiz var ve yeni hibrit saldırılar var. Bence bu iş birliği çok önemli çünkü ortak bir tarihi paylaşıyoruz. Demokratik değerlerin yanı sıra bilime ve ilerlemeye olan bağlılığımız ve sadakatimiz aynı. Burada (uzayda) yeni kuralları oluşturmanın, bunları bir araya getirmenin bizim için çok önemli olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Harris ise açıklamasında, "Fransa, ABD için hayati bir müttefiktir." vurgusu yaptı.

İki ülkenin uzayda iş birliğini ilerleteceğini söyleyen Harris, "Uzayın keşfedilmemiş ve gerçekleşmemiş fırsatların yeri olmaya devam ettiğine inanıyorum. Bu nedenle, özellikle de bu fırsatları değerlendirmek için ortak ilkeler ve değerler temelinde birlikte çalıştığımızda uluslarımızın orada yapabileceği iş açısından çok fazla potansiyel var. " dedi.

Macron gün içinde ABD Başkanı Joe Biden ile Arlington Ulusal Mezarlığında Normandiya Muharebesi anısına yapılacak törene katılacak.

Fransız lider yine gün içerisinde İkinci Dünya Savaşı'nda savaşmış ABD'li gazilere nişan takacak.

Kaynak: aa