Antakya'daki Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi bahçesinde ayrılan alanda ABD Hava ve Deniz kuvvetlerinde görevli olan 34 personel tarafından kurulan hastanede, yoğun bakım ve ameliyathane de bulunacak.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Afet Müdahale Ekibi (DART) Başkanı Stephen Allen, kurum olarak ABD Hükümetinin bütün birimlerini afetlere daha aktif şekilde yanıt verebilmek adına koordine etmekle görevli olduklarını ifade etti.

AFAD'la koordine halinde Adıyaman'a 160 kişiden oluşan ve köpeklerin de yer aldığı arama kurtarma ekibi yolladıklarını belirten Allen, şunları kaydetti:

"Türk hükümetinin talebiyle ihtiyacı olan kişilere de yardım malzemeleri getirdik. Depreme müdahale etmeye çalışan organizasyonlara kurumlara fon da sağlıyoruz. Aynı zamanda ABD Savunma Bakanlığı birimleri ile de koordineli halde çalışıyoruz ki daha etkin biçimde yanıt verebilelim."

Türk hükümeti ile koordineli olarak yardım malzemelerini dağıttıklarını, Türk Sağlık Bakanlığının yönlendirmeleriyle ve onlarla koordine halde çalıştıklarını belirten Allen, "Afetin ortasında bile Türk Sağlık Bakanlığı yetkilileri muhteşem bir iş çıkarıyorlar. Tüm ekipleriyle birlikte etkin bir biçimde çalışıyorlar. Bizim için sizlere yardım etmek büyük bir onur." dedi.

Allen ek olarak, zor vakitlerde kendilerine gösterilen yardımseverlik, arkadaşlık ve dostluk için Türk yetkililere teşekkür etti.

AA-20230226-30418306-30418302-ABD_ANTAKYADA_SAHRA_HASTANESI_KURUYOR-min

Bir seçmen kartal ile oy kullanmaya gitti Bir seçmen kartal ile oy kullanmaya gitti

ABD Deniz Kuvvetlerinde görev yapan Yarbay Jeffrey Castiglione, sahra hastanesini kurmak adına Sağlık Bakanlığının talebi üzerine geldiklerini belirtti.

USAID ile koordineli şekilde çalıştıklarını söyleyen Castiglione, "Bu sahra hastanesinin 100 yatak kapasitesi olacak. Pediatri gibi özel birimler ve acil odası bulunacak. Bu hastanenin kurulumu bittikten sonra Türk Sağlık Bakanlığına devredeceğiz." dedi.

AA-20230226-30418306-30418291-ABD_ANTAKYADA_SAHRA_HASTANESI_KURUYOR-min

AA-20230226-30418306-30418288-ABD_ANTAKYADA_SAHRA_HASTANESI_KURUYOR-min