AFAD Muş İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü" çerçevesinde "asrın felaketi" olarak hafızalarda yer edinen 6 Şubat depremlerinde aktif görev alanlar için program düzenlendi.
AFAD Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen programda Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremde görev aktif görev alan gönüllülere ve kamu personellerine "teşekkür" belgesi takdim edildi. AFAD gönüllülerinin önemli olduğunu vurgulamak amacıyla bir araya geldiklerini söyleyen Muş Valisi Avni Çakır, 6 Şubat depremlerinden sonrası İslahiye'de 45 gün görev yaptığını vurgulayarak, "Tam da ülkenizin size ihtiyaç duyduğu bir anda en çok ihtiyaç duyulan insanların arasında mesai harcamak, o insanların yarasına merhem olmak, vermiş olduğu gururla iç huzuru hissettim. Bölgenin kendisine gelmesi uzun yıllar alacak ama bu anlamda devletimizin yaptığı konutlarda teslim edilmeye başlandı. Deprem bölgesinde görev yaptıktan sonra gönüllü arkadaşlarımıza duyduğum saygınlık daha da arttı. Afet sürecinde Türkiye çok ciddi bir sınava maruz kalmış ama bu sınavı başarı ile vermiştir. Bu anlamda kamunun ve özelin müthiş bir işbirliği olmuştur. Bu dediklerimi anlamak için afet bölgesini görmek ve anlamak lazım.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i etkilenmişti" dedi.


AFAD Muş İl Müdürü Yasin Taha Çekiç ise, “6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde gece gündüz, fedakârca, marifetini gösteren ve kendini bu millete vakfetmiş gönüllülere teşekkür etmek için toplandık.

Afetlerin üstesinden gelebilmek için toplumun tüm kesimiyle birlikte hareket edebilme kabiliyetine sahip olmaktır.

Kurum ve kuruluşla birlikte vatandaşların da afetlere hazırlık konusunda sorumlulukları bulunmaktadır.

Türk Yazılımcıları Dünyaya Açan Platform: "Remotetech.work" Türk Yazılımcıları Dünyaya Açan Platform: "Remotetech.work"

AFAD Başkanlığımızca başlatılan ve devam ettirilen AFAD Gönüllülük Sistemi ile vatandaşların gerekli eğitimleri online ve yüz yüze aldıktan sonra afet öncesinde, esnasında ve sonrasında bizlerle birlikte etkin olarak görevlerde yer almaktadır.

AFAD gönüllülerin özellikle asrın felaketi diye adlandırılan 6 Şubat depremlerinde yaptıkları paha biçilemez. Afetlere müdahale zaten gönülden gelmektedir, bir gönül işidir. İnsanlara yardım etmek, onların en zor durumlarında onlara el uzatmak gönülden, sevgiden gelen bir iştir" şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Vali Çakır, gönüllülere ve kamu çalışanlarına teşekkür belgesini verdi. Törene, Muş Garnizon Komutanı Albay Ali Osman Sağlam, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, İl Emniyet Müdürü Serkan Karaman, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar, AFAD arama kurtarma ekibi, gönüllüler ve kurum amirleri katıldı.

AW092171_04AW092171_05AW092171_01

Editör: Gülşehir Media